مبادله اخلاقی انگیزه دادگاه اخبار حوادث

مبادله: اخلاقی انگیزه دادگاه اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی جعبه سیاه چندهزار میلیاردی پای چوبه دار

پرونده بابک زنجانی که چندسالی از مطرح شدن آن می گذرد و همواره مورد اهمیت هست، به یکی از پرابهام ترین پرونده های اقتصادی کشور تبدیل شده است هست. ضمن اینکه با توج

جعبه سیاه چندهزار میلیاردی پای چوبه دار

جعبه سیاه چندهزار میلیاردی پای چوبه دار

عبارات مهم : اعدام

پرونده بابک زنجانی که چندسالی از مطرح شدن آن می گذرد و همواره مورد اهمیت هست، به یکی از پرابهام ترین پرونده های اقتصادی کشور تبدیل شده است هست. ضمن اینکه با توجه به ابعاد وسیع آن قطعا به عنوان یکی ازمهم ترین پرونده های تاریخ جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران آشنا خواهد شد. ولی مساله ای که اخیرا تصویر العمل هایی بسیاری را به خود تخصیص داده شده است داده، احتمال حکم اعدام بابک زنجانی هست. چراکه پرونده وی بعد از طی کردن پروسه های متفاوت قانونی نهایتا به شائبه های اعدام او رسید. ولی این ماجرا با تصویر العمل هایی بسیاری مواجه شد و بعضی معتقد. بودند بابک زنجانی نباید اعدام شود و یا حداقل اعدام او به تعویق انداخته شود.

جعبه سیاه چندهزار میلیاردی پای چوبه دار

بالاخره بعد از برگزاری 15 جلسه در خصوص پرونده موسوم به فساد نفتی به آخر رسید و قرار است حکم متهمان طی هفته جاری اعلام شود. ولی آنچه که موجب شد این پرونده بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد بیانات اخیر قاضی این دادگاه بعد از آخر پانزدهمین جلسه بود. قاضی مقیسه یکی از دلایل زیاد کردن احتمال جهت صدور حکم اعدام جهت بابک زنجانی را صحبت وی دانست و گفت:« در جلسه مواجهه زنجانی با شمس و فلاح هروی، وی صریحا اعلام کرد پول دارم و یک ریال هم نمی دهم و این سخن ضبط شده است است که می تواند موجب حکم اعدام جهت وی شود ولی اجرای حکم به دست مسئولان است.»

بعد از بیانات قاضی مقیسه، وکیل بابک زنجانی رسول کوهپایه زاده در تصویر العمل به بیانات قاضی گفت:« در جلسه ای که زنجانی به عنوان مطلع در دادگاه حضور داشت به من به عنوان وکیل مدافع وی اجازه حضور در جلسه را ندادند و بعد از جلسه هم رسانه ها خبری بر این مبنا منتشر نکردند؛ لذا به عنوان وکیل مدافع بابک زنجانی و مطلع از کارها موکلم جهت بازگرداندن بدهی وزارت نفت، هضم این بیانات از سوی موکلم سخت است و گفتن چنین حرفی از کسی که می داند بحث فوت و زندگی اش مطرح و جانش در گرو پرداخت پول هست، بعید است یک انسان نرمال چنین حرفی بزند به خصوص کسی که چهار سال پیش، از قبل از صدور رای قطعی، وکالت رسمی می دهد و همه اموال خود را به شرکت نفت واگذار می کند. به خصوص اینکه زنجانی می داند در دادنامه قطعی دیوان عالی کشور آمده اگر بدهی را پرداخت کند از تخفیف برخوردار و مشمول ماده 114 قانون مجازات می شود.»

پرونده بابک زنجانی که چندسالی از مطرح شدن آن می گذرد و همواره مورد اهمیت هست، به یکی از پرابهام ترین پرونده های اقتصادی کشور تبدیل شده است هست. ضمن اینکه با توج

شیوه پیگیری به پرونده بابک زنجانیاز همان ابتدا اشتباه بود

اما نعمت احمدی حقوقدان در خصوص این مسئله به «ابتکار» گفت:« شیوه پیگیری به پرونده بابک زنجانی از همان ابتدا اشتباه بود. بابک زنجانی امین محموله های نفتی بوده که به او سپرده شده است هست. حال آنکه امین شناختن او درست یا غلط است جای تامل دارد و ما فرض را بر درست بودن این مسئله می گذاریم ولی هنگامی که زنجانی محموله ها را فروخت و پول آن را نداد خیانت در امانت کرد.

او مسئول برگرداندن اموال امانی هست. مشخص است که بابک زنجانی در داخل کشور عزیزمان ایران اموالی ندارد و اگر هم باشد به میزان بدهی های او نیست. اگر هم داخل کشور عزیزمان ایران اموالی داشته باشد یا منقول و یا غیرمنقول است که پیدا کردن آنها راحت بود. ولی اصل مطلب این است که بابک زنجانی پول خرید وفروش نفت را در خارج از کشور گذاشته هست. طبیعتا نحوه پیگیری به پرونده زنجانی و نحوه برخورد او از جهت بازداشت یا آزاد بودن او تاثیر مستقیمی بر شرکایی دارد که اموال بابک زنجانی در اختیار آنها است.» وی افزود:« بازداشت اولیه بابک زنجانی صحیح نبود. نه اینکه او بدهکار نیست و نباید با او برخورد قضایی شود. بلکه به این اعتبار که برخورد قضایی با یک مسئله باید نتیجه مثبت و درستی داشته باشد. نتیجه مثبت و درست این است که برخورد قضایی با بابک زنجانی طوری باشد که شرکای او حاشیه امن پیدا نکنند. برخورد با بابک زنجانی باعث شد که شرکای او در خارج از کشور او حاشیه امن پیدا کردند و در حال حاضر هم از اعدام او خوشحال هستند.» ولی پرونده بابک زنجانی تنها به شخص او خلاصه نمی شود ومسئله ای که نقش مهمی در آن ایفا کرده است ، همکاران و شریک جرم های او هستند.

جعبه سیاه چندهزار میلیاردی پای چوبه دار

نباید در پیگیری به پرونده همدستان زنجانی هیچ ملاحظه ای مد نظر قرار گیرد

صمد خرمشاهی دیگر حقوقدان کشورمان دراین باره به «ابتکار» گفت:« باید تمام کسانی که در این پرونده به نوعی دستداشته اند یا همکاری کرده اند، بدون هیچ ملاحظه ای احضار شوند و این مسئله اقتدار قوه قضائیه هست. این پرونده از پرونده های ملی است و نیاز به بررسی های بسیار دارد. قضات متبحری باید در این پرونده حضور داشته باشند و باید بدون کوچکترین اغماض شرح پرونده روشن شود. به هرحال مردم باید بدانند بابک زنجانی مباشر بوده یا شریک جرم و شاید هم معاون جرم. ولی بابک زنجانی نمی تواند مباشر جرم باشد آیا که تا حدودی اختیار دارد و این حجم از جرم در پرونده او از یک مباشر برنمی آید.

یا اگر زنجانی در این پرونده نقش شریک جرم را ایفا می کند، باید مشخص شود دقیقا با چه کسانی شراکت داشته هست. نهایتا باید صحت و سقم ادعای بابک زنجانی درخصوص اینکه فقط بخشی از دستورات مسئولان را اجرا کرده است مشخص شود. درکل پرونده بابک زنجانی بسیار پرونده حساسی است که می تواند نشان دهد اقتدار قوه قضائیه به چه میزان است.» وی افزود:« محاکمه بابک زنجانی باید علنی صورت بگیرد و پرسشها جهت افکار عمومی روشن شود و صحبت ها و دفاعیات زنجانی باید دقیق بررسی شود.

پرونده بابک زنجانی که چندسالی از مطرح شدن آن می گذرد و همواره مورد اهمیت هست، به یکی از پرابهام ترین پرونده های اقتصادی کشور تبدیل شده است هست. ضمن اینکه با توج

ضمن اینکه به علت گستردگی پرونده و اهمیت خاص آن در پرسشها اقتصادی حضور کارشناسان بسیاری را می طلبد. هرچه زیاد در این پرونده دقت شود نتیجه بهتری به دست می آید.علاوه براین به هر حال این حق مردم است که بدانند جرم های بابک زنجانی چه بوده است و علل محاکمه او چیست؟ چه کسانی در این پرونده با زنجانی همدست بوده اند؟ همه این پرسشها به علاوه اجرای عدالت از وظایف قوه قضائیه هست. به نحوی که هیچ گونه اغماض یا ملاحظه ای در پرونده اعمال نشود و به تمام ابعاد پرونده به طور دقیق پیگیری شود. افرادی که به هر نحوی با بابک زنجانی همکاری داشته اند باید مشخص شوند ولی ظاهرا این طور نیست و همه پرونده به کارها شخص بابک زنجانی خلاصه شده است است.»

چه کسانی غده سرطانی ای مثل زنجانی را پرورش داده اند

جعبه سیاه چندهزار میلیاردی پای چوبه دار

اما نعمت احمدی نیز در خصوص اهمیتی که همکاران و همدستان بابک زنجانی دارند دیدگاهی نزدیک به صمد خرمشاهی دارد و اعتقاد است باید همکاران بابک زنجانی به طور واضح مشخص شوند. او در این باره به «ابتکار» گفت:« حکمی که جهت او صادر شد برابر کیفر خواست صادره حکم صحیحی هست. ولی مشخص نیست به توافقاتی که در ابتدای پرونده با او شده است بود، عمل شده است است یا خیر. به همین علت من براساس کیفرخواست صحبت می کنم. خروجی این کیفر خواست اعدام است ولی آیا نشانه از دستگیری و برخورد با او و تشکیل این پرونده اعدام زنجانی بوده است؟ یا اینکه مشخص شود چه کسانی باعث به وجود آمدن غده های سرطانی همچون بابک زنجانی شدند؟ مگر می شود محموله های نفتی به همین سادگی جابه جا شوند؟ شما به شرکت نفت بروید و درخواست یک کشتی نفتی کنید.

مگر دریافت می کنید؟ چه کسانی دست بابک زنجانی را گرفتند و اورا حمایت کردند؟ چه کسانی اجازه دریافت محموله های نفتی را به او دادند؟ این افراد مجهول مانده اند. آیا به افراد دیگری هم سهمیه های نفتی تحویل داده اند؟ باید این تفکر، این جریان و این افراد که در داخل وزارت نفت، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نشسته بودند و واگذاری نفت به قدرت های جهانی را به بابک زنجانی سپردند مشخص شوند، به هرحال محموله ها به طور متوالی فروخته شدند و پول هیچکدام از آنها برگردانده نشد. این پرسشها همه از ابعاد مجهول این پرونده هستند.»

بابک زنجانی پول ها را در جیب خود نگه نمی دارد

همچنین نعمت احمدی نیز با اشاره به اینکه امروزه به آسانی می توان همه محموله های نفتی و پول ها و حساب های افراد در کشورهای دیگر را ردیابی کرد به«ابتکار» گفت:« بابک زنجانی پول ها را در جیب خود که نگذاشته هست. این پول ها امروزه کاملا قابل ردیابی هست. کشتی ها از هرکجا که بار بزنند قابل ردیابی هستند. به نظر من پیگیری دادگاه ناقص و اعدام زنجانی با توجه به کارها دادگاه مشخص بود .

چندین نوبت افراد متفاوت اظهار کردند شرکای خارجی بابک زنجانی حاضر به بازگرداندن پول ها هستند که در این بخش هم پیگیری به پرونده ناقص شکل گرفت. افرادی بودند که یک محموله نفتی نه، بلکه چندین محموله در اختیار بابک زنجانی قرار دادند و بعد از اینکه با عدم پرداخت او مواجه شدند بازهم به این روند ادامه دادند، همچنان مجهول مانده اند. در قسمت بعدی هم که با توجه به تکنولوژی تازه و مدرن که ناظر بر حرکت کشتی ها و تحویل آنها است ،معلوم می کند این محموله کجا رفته هست. به همین علت می گویم پیگیری قوه قضائیه ناقص بود. نفت را که نمی شود قایم کرد، ولی با این وجود بازهم پیگیری در این خصوص نشد.»

زنجانی نباید اعدام شود

در نهایت مسئله ای که اکثر حقوقدان ها و فعالان حقوقی در مطرح کردن آن با یکدیگر تفاهم دارند، مخالفت صریح آنها با اعدام بابک زنجانی هست. همانطور که نعمت احمدی و صمد خرمشاهی نیز دراین باره تفاهم نظر داشتند و هردو اظهار کردند اعدام بابک زنجانی دردی را دوا نمی کند.

نعمت احمدی دراین باره به «ابتکار» گفت:« اگر حکم اعدام زنجانی اجرا شود که من به شدت با اجرای آن در اوضاع فعلی مخالفم. بابک زنجانی محکوم به اعدام شده است است و این کافی نیست. چراکه یک مجازات به شخص او بازمی گردد و دیگری در خصوص جرم هایی است که در قبال مردم انجام داده است و آن هم استرداد پول نفت هست. افرادی در حال حاضر از اعدام زنجانی خوشحال هستند. به همین علت من با اعدام زنجانی مخالفم. مجازات زنجانی باید به دو صورت شکل می گرفت 1. مجازات شخصی. 2. استرداد پول ها. که اگر اعدام شود پول ها بازگردانده نمی شود و بابک زنجانی میداند بعد از فوت او پولها در اختیار نزدیکانش خواهد بود. .» صمد خرمشاهی نیز دراین باره دیدگاهی همچون نعمت احمدی داشت و به «ابتکار» گفت:

« آن طور که شنیده می شود اعاده دادرسی زنجانی رد شده است هست. ولی در ظاهر بسیاری از پرسشها در پرونده زنجانی حل نشده باقی مانده هست. به طوری که شریک جرم ها و یا افراد مرتبط به پرونده او به طور واضح مشخص نشده اند. با اعدام زنجانی مشکلی حل نمی شود و خیلی از پرسشها در پرونده مبهم باقی می ماند. منافع مردم و دولت و حفظ سرمایه مردم مهم تراز اجرای مجازات هست. یکی از اهداف اجرای مجازات باید برپایی عدالت باشد و بخشی از پرونده بابک زنجانی هم به مردم بازمی گردد و به نظر نمی رسد با اعدام او منافع مردم در نظر گرفته شود.»

کوهپایه زاده تمایلی به براق سازی ندارد

اما در این میان توصیه قابل تامل این است که با رسول کوهپایه زاده به واسطه ارتباط وی با پرونده تماس گرفتیم ولی او تاکید کرد که نمی خواهد راجع به پرونده بابک زنجانی اظهار نظر کند که در نوع خود بی سابقه بود. با همه این تفاسیر جدا از مسئله بابک زنجانی طبق اخبار اخیر گویا وظیفه دیگر متهمان این پرونده هم در حال مشخص شدن است و شمس و فلاح هروی طی چند روز آتی مشخص خواهد شد.

اخبار سیاسی – ابتکار

واژه های کلیدی: اعدام | پرونده | بابک زنجانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs