مبادله اخلاقی انگیزه دادگاه اخبار حوادث

مبادله: اخلاقی انگیزه دادگاه اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی با وزرای کابینه سایه جلیلی آشنا شوید

نیکزاد، فاطمی‎امین، توکلیان، عیوضلو، آجرلو و …وزرای هم عرض دولت روحانی در کابینه سایه‎ هستند 

با وزرای کابینه سایه جلیلی آشنا شوید

با وزرای کابینه سایه جلیلی آشنا شوید

عبارات مهم : اسلامی

نیکزاد، فاطمی‎امین، توکلیان، عیوضلو، آجرلو و …وزرای هم عرض دولت روحانی در کابینه سایه‎ هستند

با کنار رفتن احمدی نژاد او نیز مجبور شد تن به کوچ اضطراری دهد ولی از همان وقت عزمش را جهت برداشتن گامی بلندتر جزم کرد؛ جهت همین سال 92 نام سعید جلیلی در میان شش کاندیدای ریاست جمهوری به چشم خورد؛ ولی بخت با او یار نبود و ریاست جمهوری حسن روحانی او را یک گام به عقب نشاند.

با وزرای کابینه سایه جلیلی آشنا شوید

از آن بعد بود که تنها، صورت ای منتقد به خود گرفت؛ صورت ای که در سال های نهایی دولت یازدهم زیاد جلوه گر شد. درست در ماه های منتهی به انتخابات 96 بود که جلیلی گروه تحریریه سایت آمال خود را در جمنا دید ولی هنگامی که نتیجه رای گیری جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به ابراهیم رئیسی ختم شد به این فکر افتاد که باید خودش آستین اوج بزند؛ حالا با گذشت چهار ماه از دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری دفتر سعید جلیلی تبدیل به مقری جهت تشکیل دولت درسایه شده است هست.

رونمایی تدریجی از کابینه سایه

اسمش را گذاشته «سلسله جلسات سایه تمدن اسلامی جهت تایید، تکمیل و تصحیح برنامه های دولت دوازدهم» ولی علی رغم این عنوان عریض و طویل، واقعیت امر تنها دو کلمه است «دولت سایه» مسئله ای که حتی سایت جلیلی جهت انتشار محتوای جلسات از آن در یک پرانتز استفاده می کند.

نیکزاد، فاطمی‎امین، توکلیان، عیوضلو، آجرلو و …وزرای هم عرض دولت روحانی در کابینه سایه‎ هستند 

دیپلمات اصولگرایان که از اوایل شهریور ماه دفترش را به مقری جهت دولت سایه و چیدن کابینه در سایه تخصیص داده شده است داده است تقریبا هفته ای یک بار پرونده یک وزارتخانه را به بحث می گذارد و از کارشناسانی دعوت می کند تا عملکرد آن وزارتخانه را به نقد بگذارند؛ ولی این کارشناسان تنها نقش کارشناسی برعهده ندارند، بلکه عموما چهره‎هايي هستند که جلیلی آنها را جهت پست وزارت در آن حوزه مناسب می داند و با این اوصاف، هر جلسه نقد عملکرد يک وزارتخانه دولت مستقر، مراسمي است براي رونمایی از یک وزیر در کابينه سايه!

با نگاهی به سوابق افرادی که به عنوان کارشناس در این جلسات حضور مي‎يابند و بعد از جلیلی تریبون را در جهت نقد دولت به دست می گیرند یک حقیقت عیان می شود و آن میزان وفاداری جلیلی به همقطارانش در دولت نهم و دهم و البته دوستانش در دانشگاه امام صادق هست؛ یعنی همان دانشگاهی که متولی دولت سایه، دکترای خود را از آن گرفته است.

در این میان نشانه هایی از دلخوری ها هم به گوش می رسد مانند هنگامی که که محمدجواد لاریجانی به این جلسات دعوت ولی هنگامی که با صندلی آخر سالن مواجه شد، ترک جلسه را بر ماندنش ترجیح داد. چنانچه دلخوری او ادامه پیدا نکند، لاريجاني می تواند نقش وزیر امورخارجه دولت سایه جلیلی را بازی کند. نقشي که تا کنون خود جليلي بر عهده گرفته و يک تنه سياست‎هاي ديپلماتيک دولت يازدهم بويژه مذاکرات هسته اي را به نقد کشيده است.

با وزرای کابینه سایه جلیلی آشنا شوید

نیکزاد وزیر مسکن در سايه

ششم شهریور تشکيل جلسات دولت سایه جنبه علنی به خود گرفت؛ جلسه ای که تنها یک سخنران داشت و آن هم خود جلیلی بود. او با علم به اینکه شاید حرف و حدیث راجع به این جلسات زیاد شود، دست پیش را گرفته و گفت “سایه تمدن اسلامی جهت دولت دوازدهم سایه پربار و برکتی خواهد بود” و در نهایت جملات نهایی صحبت اش را با انتقادات تند علیه دولت به آخر می رساند.

نیکزاد، فاطمی‎امین، توکلیان، عیوضلو، آجرلو و …وزرای هم عرض دولت روحانی در کابینه سایه‎ هستند 

در جلسات بعدی که ارزیابی عملکرد وزراي دوازدهم در دستور کار قرار گرفت، عملکرد وزرات مسکن، راه و شهرسازی از زمره مواردی بود که نشان داد نظر جلیلی به نظر وزیر مسکن احمدی نژاد نزديک هست؛ چه آنکه در این جلسه “علی نیکزاد” درکنار دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی بررسی وزارت مسکن را به عهده داشت.

اقبال شاکری نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران درچهارمین دوره شورای شهر تهران، مقداد همتی مشاور وزیر راه و شهرسازی در دولت دهم، فرهاد بیضایی کارشناس حوزه مسکن، مهدی ساسانی کارشناس حوزه حمل و نقل و مرتضی محمودی کارشناس حوزه شهرسازی از جمله افرادی بودند که در این جلسه حضور داشتند و طبیعتا می توانند در پست هایی مانند معاون و مشاور وي ایفای نقش کنند.

با وزرای کابینه سایه جلیلی آشنا شوید

گزينه‎هاي احمدی نژادی و اعضاي دانشگاه امام صادق(ع)

وزارت صنعت و معدن از دیگر وزارتخانه هایی بود که در سیبل انتقاد جلسات جلیلی قرار گرفت؛ وزیر دلخواهش در اين حوزه نيز باز از ساکنین دولت دهم هست. «سید رضا فاطمی امین» معاون اسبق برنامه ریزی وزارت صنعت معدن و تجارت مهمترین مدعو این جلسه بود. کسی که می تواند نقش وزیر صنعت و معدن را در دولت سایه را به عهده بگیرد و اگر روزی جلیلی راس قوه مجریه قرار داده شد او نیز در هیات دولت در این ردا ظاهر شود.

«محمد نعمتی» استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام، «حسین دُر» دبیرکل اتحادیه سراسری تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی، «مهدی باستان فر» نایب رییس انجمن همگن پلاستیک، «فاضل همامی» رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تعاونی کشور عزیزمان ایران و مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های فولاد و معدن، در این جلسه حاضر بودند.

بعيد نيست جلیلی نیز در آینده شعار حمایت از حضور زنان در دولت را سر دهد، حضور «خانم شکارچی» مدیرعامل شرکت هرمس سازه و «دریس» رییس هیات مدیره گروه آوند در جلسات دولت در سایه، شاهدي بر اين مدعا است.

در وزارت جهاد کشاورزی هم نگاه جلیلی باز به دولت نهمی ها نزديکتر هست؛ آیا که هنگامی که پرونده جهاد کشاورزی و ارزیابی حجتی روی میز دولت سایه آمد، مهمترین سخنران آن جلسه “جواد توکلیان” بود؛ کسی که در دولت نهم سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در شرکت فائو، بود.

هم دانشگاهیان سوار بر اقتصاد

دیگر نوبتی هم باشد نوبت وزارت اقتصاد بود مهمترین وزارتخانه ای که سروکارش با معیشت مردم است و باید از این نظر به افکار عمومی اطمینانی بدهد که قرار است اوضاع بهتر شود نه بدتر. از آنجایی که هرچقدر هم مدافع دولت احمدی نژاد باشند در زمینه اقتصاد چاره ای جز سکوت ندارند -به علت ضعف‎های بزرگ آن دولت در این حوزه- در این مورد سعید جلیلی از دولت قبل تا حدودی فاصله می گیرد و به هم کیشانش در دانشگاه امام صادق می پیوندد. حالا هنگامی که صحبت از وزیر هم عرض کرباسیان در دولت سایه به میان می آید، تریبون نقد به دست “حسین عیوضلو” سپرده می شود؛ کسی که هر چند نامش در سیستم مدیریت بانکی دولت نهم و دهم به چشم می خورد، ولی تار و پودش از دانشگاه امام صادق (ع) است و بیشترین حضورش در این دانشگاه به ثبت رسیده است.

“محمد نعمتی” نیز فردی که در جلسات مربوط به نقد وزارت صنعت و معدن از مدعوین جلیلی بود و احتمالا نام او را زیاد در کنار سعید جلیلی خواهیم دید؛ فردی که اتفاقا او هم از اساتید دانشگاه امام صادق(ع) است.

سایه مدیرکل تربیت بدنی نیروی انتظامی بر وزرات ورزش

سردار مصطفی آجرلو در یکی از نخستین جلسات کابینه سایه به ارزیابی عملکرد وزارت ورزش در دو دولت یازدهم و دوازدهم پرداخت. به نظر می‎رسد که مدیر دولت سایه تصمیم دارد وزارت ورزش را به یک نظامی با سابقه ورزشی بسپارد.

سردار آجرلو در سال‎های ۱۳۷۴-۱۳۷۶ جانشین معاونت تربیت بدنی سپاه پاسداران بود و در سال های ۱۳۸۴-۱۳۷۹ مدیرکلی تربیت بدنی نیروی انتظامی را به عهده داشت. او در سال های ۱۳۸۹-۱۳۹۴ لباس ریاست شرکت ورزش سپاه پاسداران را به تن کرد و امروز مدیرعامل کلوب تراکتورسازی تبریز است.

جمع منتقدین یا دولت سایه؟

دولت سایه یک مشخصه دارد و آن ارائه برنامه است یعنی نقد برنامه در حال اجرا با ارائه برنامه‎ای جایگزین؛ ولی به نظر می رسد در سلسله جلسات “سایه تمدن اسلامی جهت تایید، تکمیل و تصحیح برنامه های دولت دوازدهم ” این توصیه یا فراموش شده است یا اساسا توجهی به آن نشده هست. مسئله ای که محسن کوهکن نماینده اصولگرای مجلس دهم با توجه به آن می گوید «جلیلی جمع منتقدین شکل داده است نه دولت در سایه».

کوهکن به خبرآنلاین گفت: من حرکت آقای جلیلی را دولت درسایه نمی بینم؛ چراکه کسی می تواند در جهت تشکیل دولت درسایه گام بردارد که اولا یک مجموعه قابل توجهی با چنین نگاهی را پشت سر خود داشته باشد و مهمتر اینکه دولت سایه باید در حاکمیت ابزارهایی داشته باشد که بتواند نظراتش را عملیاتی کند.

او ادامه داد: اگر دولت سایه تنها بخواهد تئوری پردازی کند و تنها به نقد دولت بپردازد دیگر اسمش دولت درسایه نیست بلکه به آن می توان گفت جمع منتقدین!

این عضو فراکسیون اصولگرای مجلس گفت: ارزیابی من از کارهای آقای جلیلی منفی نیست. باید هر لحظه یک نقد عالمانه در قبال دولت وجود داشته باشد تا مانع تخت گاز رفتن دولت ها شود؛ ولی آنچه مطرح است اینکه ما در هیچ یک از تشکل های سیاسی چه در جریان اصلاح طلب و چه در جریان اصولگرا به این جهت که حزب نیستند و تنها یک نهله فکری هستند؛ هیچ کسی را نمی توانیم پیدا کنیم که حرف اول و آخر را بزند. لذا نهایتا برآیند گفتمان شخصیت حقیقی و حقوقی و قدرت تاثیرگذاری آنها است که می تواند سمت و سویی به تصمیمات بدهد.

کوهکن گفت: به همین علت دولت سایه را افرادی تشکیل می دهند که دستی بر آتش دارند تا بتوانند تصمیمات را در جایی اجرایی کنند ولی اینکه بعضی اشخاص بدون داشتن چنین قدرتی به این سمت حرکت کنند؛ حرکت آنها دولت سایه تلقی نمی شود، بلکه شخصیت های حقیقی و حقوقی تلقی می شوند که دولت را نقد می کنند.

دولت در انزوا

وقتی جلیلی ساز تشکیل دولت سایه را کوک کرد، جریان اصولگرا آن را چندان جدی نگرفت تا آنجا که این اقدام جلیلی را یک حرکت شخصی تلقی می کنند که تنها همراهانش نزدیکان او هستند.

محمدعلی پورمختار از دیگر نمایندگان اصولگرای مجلس دهم در این رابطه به خبرآنلاین گفت: به نظرم حرکت های آقای جلیلی یک حرکت شخصی هست، به همراه تعدادی از افرادی که با هم همکاری می کنند ولی بعید می دانم این عنوان بتواند به یک کار یکسان برسد.

او گفت: اگر قرار باشد دولت سایه ای تشکیل شود، ترجیح بر این است که فراکسیون ولایی چنین دولتی را تشکیل دهد یا نهایتا جریان اصولگرایی در جهت یک مشورت جمعی به این سمت برود.

پورمختار با اعتقاد بر اینکه در شرایط امروز باید این دولت سایه در جهت تعامل با دولت مستقر شکل بگیرد، تاکید کرد: این حرکت آقای جلیلی در مجموعه اصولگرایی و با هماهنگی این جریان صورت نگرفته است.

واژه های کلیدی: اسلامی | برنامه | برنامه | دانشگاه | دانشگاه | برنامه ریزی | انقلاب اسلامی | وزارت جهاد کشاورزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs